8. SMEČKA VLČAT
8. smečka vlčat Lumíci Kolín staví klasický vlčácký program pro kluky ve věku od 6 do 11 let (1.-4. třída). Následně od nás děti přechází do skautského oddílu Vlků.
ZÁKON VLČAT
1) Vlče vždy mluví pravdu
2) Vlče je poslušné
3) Vlče pomáhá jiným
4) Vlče je statečné a veselé
5) Vlče je čistotné
SLIB VLČAT
Slibuji, že budu dobrým vlčetem,
poslušným rodičům, učitelům a vůdcům.
POKŘIK VLČAT
Džungle ztichla, zapad den.
Vlče hurá na lov ven!
S brášky tmy se neleká, dobré skutky podniká!
Pod svou hvězdou zářící budou šedí bratříci.
Osmá smečka Lumíci!
HESLO VLČAT
„Naši snahou nejlepší buď čin!“
JAK VYPADÁ VLČECÍ KROJ:
Vlčácký kroj má právo nosit každý, kdo úspěšně složí nováčkovskou zkoušku. V kroji se scházíme tradičně vždy 1. schůzku v měsíci a na některých výpravách a akcích. Kroj samozřejmě nesmí chybět ve výbavě na vícedenní výpravu nebo tábor. Níže naleznete správnou polohu nášivek na skautském kroji.
Ke kroji nosíme vždy vhodné kalhoty/kraťasy (jednobarevné – hnědé, khaki, zelené) a krojová košile se zakasává. Ke kompletnímu kroji náleží také skautský pásek, podkolenky, klobouk nebo lodička.
Dále je součástí skautského kroje také skautská hůl.
Jedná se o 150 cm dlouhou hůl z rovného, nesukovatého dřeva (tradičně z lísky), která je na konci opatřena kovovým hrotem.
VLČCI A STEZKA
Nováčkovská stezka provází nováčka v jeho prvních vlčecích krůčcích. Po jejím splnění, kdy se zúčastnil již několika výprav, umí rozdělat oheň a zabalí si sám na schůzku, plní Stezku vlčáckou a Vlčky. Teď, co to je?
Vlčci jsou barevnou knížkou obsahující mnoho různooborových činností a aktivit. Každá aktivita, obsahuje řadu bodů, které musí vlče splnit, aby za něj mohlo dostat nášivku tzv. vlčka. Díky vlčkům a jejich plnění, může vlče ukázat v čem vyniká, ale také se snažit rozvinout a probádat to, co mu třeba i tolik nejde. Body jednotlivých vlčků má možnost plnit před a po schůzce s vedoucími.
U nás máme také vlčka měsíce, což znamená, že každý měsíc je garantován nějakým vlčkem, na kterého se v měsíčním programu na schůzkách zaměřujeme. Tím mají všichni podobné možnosti vlčka si splnit. Vlče ovšem musí samo přijít a chtít plnit. Pokud bude aktivní, může se honosit krásně pošitým rukávem na kroji plným barevných nášivek.
Vlčácká stezka je podobná té Nováčkovské. Liší se ovšem náročností.
Má tři stupně:
– Nováček
– Lovec
– Strážce
– Strážce ohně.
V každé z nich je opět množství bodů, které vlče za svou vlčecí kariéru projde než se stane skautem. Navíc splnění toho kterého stupně, opravňuje vlče k možnosti splnění dalších speciálních vyznamenání jako např. Tři bílé tesáky, možnost stát se šestníkem, mauglím apod. S převážnou většinou bodů se vlčata seznámí z programu schůzek, sami však si již musí nechat jednotlivé body podepsat od vedoucích. Za splnění stupňů ve Stezce je samozřejmě příslušná nášivka(podle nášivek na kroji se u vlčete pozná, jak je dobré a aktivní), ale také ohodnocení v měsíčním bodování.
Program schůzek je zaměřen tak, aby vlčata hrou a aktivitou pojímala veškeré informace, které pro plnění Vlčků či Stezky potřebuje. Často si vlčata ani neuvědomují, že se vlastně něco nového „učí“. Pro nás pro plnění Stezky a Vlčků je důležité samotné chtění vlčat a uvědomění, že teď si to splním. Všechny tyto činnosti rozvíjí schopnost vlčat orientovat se v různých dalších činnostech a všestranně se rozvíjet. Díky tomu jsou nedílnou součástí programu.
NEJVYŠŠÍ ZKOUŠKY VLČAT
ŠEDÝ BRATŘÍK
Nejvyšší vyznamenání vlčete. Ukazuje na vlče, které svědomitě plní všechny své povinnosti, dodržuje zákon, heslo, slib a zasluhuje se velkou měrou o dobré jméno smečky, pomáhá mladším atd.
Podmínky:
1. Vlče získalo alespoň 10 vlčků, z toho všechny tři bílé (zdravotník, ekolog a průvodce)
2. Vlče získalo zlatou stopu
3. Vlče získalo tři bílé tesáky
4. Po celou dobu ve smečce vlče patřilo k nejlepším, pomáhalo při výchově nováčků a zasloužilo se jednoznačně o dobré jméno své šestky i smečky
5. Vlče složí zvláštní slib nositele vyznamenání Šedý bratřík
TŘI BÍLÉ TESÁKY
– Tři bílé tesáky může splnit vlče, které splnilo „lovce“ a je navrženo radou vůdců.
První tesák:
Setrváš sám 6 hodin v lese nebo na jiném opuštěném místě, kam nikdo nepřichází.
Druhý tesák:
Vydáš se ještě s dalším vlčetem (vlčaty) na určenou cestu, která bude dlouhá alespoň 5km.
Na této cestě:
zakreslíš plánek cesty zaznamenáš si zvířata, která jsi po cestě viděl nakreslíš obrysy pěti stromů a nakreslíš pět rostlin, které jsi viděl v poledne si připravíš oběd strávíš na cestě 8 hodin a po návratu ihned předáš svá pozorování